Kaliskie obchody 110. rocznicy powstania ZNP

4 grudnia 2015 r. w auli Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu, odbyła się uroczystość upamiętniająca 110 lat istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Obchody były okazją do wręczenia kaliskiemu Oddziałowi Związku Nauczycielstwa Polskiego nowego sztandaru. Dotychczas używany nadany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku nie odpowiadał opisowi zawartymi w wewnętrznych przepisach Związku. Aktu wręczenia sztandaru dokonał goszczący w Kaliszu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sztandar w imieniu Zarządu Oddziału ZNP w Kaliszu odebrał Jacek Michalski, prezes Oddziału. W swoim wystąpieniu Prezes ZNP zaakcentował konieczność jedności stanu nauczycielskiego w obliczu zapowiedzianych zmian w ustroju szkolnym. Zmiany, niosą z sobą zagrożenia utraty pracy przez nauczycieli gimnazjów, więc środowisko powinno być w tej kwestii jednomyślne i solidarnie czynić starania o zachowanie miejsc pracy.

W czasie trwania uroczystości Prezes ZNP wręczył także odznaki za 50 lat przynależności do ZNP. Otrzymały je: Irena Hałaczek, Maria Kostrzewa, Olga Far, Bożena Wełnic, Zofia Jabłońska, Gabriela Laskowska. W imieniu odznaczonych, głos zabrała Irena Hałaczek, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 r. i zasłużona działaczka związkowa.

Gośćmi uroczystości byli: reprezentujący Prezydenta Miasta Kalisza – wiceprezydent Artur Kijewski, Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu, władze związkowe –  Joanna Wąsala, prezes Okręgu Wielkopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Piotr Kowalik, wiceprezes Okręgu Wielkopolskiego ZNP, szef  struktur związku w południowej Wielkopolsce, Marian Gulcz, członek Głównej Komisji Rewizyjnej ZNP, członkowie Zarządu Okręgu Wielkopolskiego ZNP, a także dyrektorzy kaliskich placówek oświatowych.

Uroczystość swoim występem uświetnił Kaliski Chór Nauczycielski pod dyrekcją prof. Andrzeja Ryłko. Występ stał na wysokim poziomie i stanowił artystyczne przeżycie dla wszystkich uczestników spotkania.